AICA Türkiye'nin Boğaziçi Üniversitesi Hakkında Bildirgesi


İfade ve düşünce özgürlüğünü tarafsız olarak savunmak ve sanatta da bu bağımsızlığın, özgürlüğün kurgulanmasına katkı sağlamak için kurulan Sanat Eleştirmenleri Derneği AICA Türkiye olarak, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin ve hocalarının demokratik hak ve özgürlükler çerçevesinde dile getirdikleri talepleri ve haklı mücadelelerini bastırmak için uygulanan şiddeti ve tutuklamaları kınıyoruz.

Üniversiteler, belirli dönemlerde politik egemenlerin keyiflerine göre atamalar yapacakları bir yer olmamalıdır, aksine bilimsel ve sanatsal araştırmalara dahil bir anlayışı ortaya koyan kurumlardır. Boğaziçi Üniversitesi’nde üniversite gençliği üzerinde baskı ve şiddet uygulamak eğitim ve düşünce ortamını zedelemektedir.

Gözaltı ve tutuklamalara neden olan sanat eseri konusunda da şunu söylemek isteriz: sanat, ifade özgürlüğünün sonuna kadar desteklenmesi gereken bir alandır. Semboller kullanılır ve buradan hareketle yaşama dair yeni bakış açıları geliştirilir. Hiç kimse kimliğinden ve yaratıcı üretiminden dolayı ötekileştirilmemeli ve yargılanmamalıdır.

Biz, AICA Türkiye olarak, üniversite öğrencilerinin mücadelesine destek veriyor, tutuklanan öğrencilerin serbest bırakılmasını, üniversitelerin bir an evvel demokratik, özerk yapısına kavuşturulmasını talep ediyor ve #AşağıBakmayacağız diyoruz.

AICA Türkiye