50 YIL TOPLANTISI- ÖDÜL TÖRENİ


AICA TÜRKİYE (Uluslararası Eleştirmenler Derneği Türkiye Şubesi) AICA İnternational’in Türkiye’deki etkinliğinin 50.yılı dolayısıyla 8 Aralık 2004’de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde bir anma ve ödül töreni düzenlendi. AICA TÜRKİYE Onur Ödülleri Sarkis ve Füsun Onur’a verildi. 
 Yapı ve Kredi Bankası AŞ’nin 1954’de düzenlediği resim yarışmasına davet edilen AICA International  üyeleri birincilik ödülünü Aliye Berger’e vererek Türkiye modern resim tarihinde yeni bir aşamanın gerçekleşmesine neden olmuşlardı. 
 
2003 yılında, genişletilmiş bir içerikle yeniden kurulan AICA Türkiye, bu tarihsel olayı gündeme getirerek ve sanatçılara ödül vererek, toplumsal belleği canlandırmayı, derneğin işlevini ve varlığını duyurmayı, eleştirmenlik ve küratörlük mesleklerinin önemini vurgulamayı amaçlıyor. 
 
Ekim 2004’de kurulan AICA Türkiye Ödülü'nün, çağdaş sanat alanındaki çalışmalarıyla yerel ve uluslararası platformda öncü bir tavır sergileyen sanatçılara verilmesi kararlaştırılmıştır. 1954 yılında YKB resim yarışmasında birincilik ödülünü kazanan Aliye Berger’in zamanın ruhuna yanıt veren, sanatın yönünü değiştirebilen, topluma yeni bir vizyon sunan ilerici, sıradışı ve yürekli tutumu, ödül verilecek sanatçının seçiminde bir kıstas olmuştur. 1954 yılında Yapı ve Kredi Bankası AŞ’nin resim yarışmasında birincilik ödülünü kazanan Aliye Berger’in zamanın ruhuna yanıt veren, sanatın yönünü değiştirebilen, topluma yeni bir vizyon sunan ilerici, sıradışı ve yürekli tutumu, ödül verilecek sanatçının seçimi bu ödeül için bir kıstas olacaktır.  
 AICA Türkiye yönetim kurulu bu yılki ödülün, Sarkis ve Füsun Onur’a verilmesine karar vermiştir. 
 
8 Aralık’ta düzenlenecek törene 1954 etkinliğine yakından tanık olması nedeniyle  Sayın Bülent Ecevit, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık AŞ’deki sanat katkılarından ötürü Enis Batur ve 1954 ödülünün sahibi Aliye Berger, 2004 ödüllerinin sahipleri Sarkis ve Füsun Onur’un galericisi olması dolayısıyla Rabia Çapa konuşmacı olarak davet edilmiştir. 
 Ödülleri vermek üzere AICA International başkanı Henry Meyric Hughes davet edilmiştir. 
 AICA Türkiye, bu etkinliği Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık A. Ş., Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Dedeman Otelleri işbirliği ve desteğiyle gerçekleştirmektedir.   
 
Yapı Kredi Kültür Merkezi Kazım Taşkent Sanat Galerisi’nde 5 Kasım 2004’de açılan “Resim Tarihimizden: "İş ve İstihsal" / 1954 Yapı Kredi Resim Yarışması” sergisi ile bu olayın görsel boyutu da tamamlanmaktadır. 
 
Ayrıntılı Bilgi: 0212 231 1023 
 
 
 
 8 Aralık AICA Toplantısı ve Ödül Töreni Programı : 
 
Konuşmacılar : 
 
10:45 – Prof. Zeynep İnankur  ( Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü) 
 
11:00 -  Henry Meyric Hughes  (AICA International Başkanı) 
 
11:20 – Beral Madra (AICA Türkiye Başkanı) 
 
11:40– Enis Batur (Şair ve Yazar) 
 
12:00 – Rabia Çapa ( Sanat Galerisi Yöneticisi) 
 
12:20 – 12:30  -kahve 
 
12:30 – Bülent Ecevit (Eski Başbakan, Şair ve Eleştirmen ) 
 
 12:50 – 13:15 – Sorular  13:15 – Öğle Yemeği 
 
18:00 - Ödül Töreni / Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi