AICA INTERNATIONAL (Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği) TOPLANTISI SANTRAL ISTANBUL’da!


BİENAL SİSTEMİ DIŞINDAKİ ALTERNATİF KÜLTÜR MERKEZLERİ

Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği’nin (AICA International), AICA Türkiye ile yapacağı ikinci toplantıya, 2006’da kapılarını açan SANTRAL İSTANBUL evsahipliği yaptı. 16 Eylül Cuma günü gerçekleşen toplantıda, bienalin ötesinde bir sanat üretimi ve ilişkiler ağı üzerine fikirler paylaşıldı.
 
AICA Türkiye; bireyler ve kurumlar arasındaki etkinlikler ağını, iletişim yollarını ve izleyicinin bienalde takip edip kavradığı bienal sistemi dışındaki sanat üretiminin niteliğini incelemeyi amaçlıyor. SANTRAL ISTANBUL’da 16 Eylül Cuma günü AICA International – AICA Türkiye buluşması da bu çerçevede gerçekleşti. Toplantıda; “Sanatçılar kendi hedefleri ve bienalin hedefleri arasında nasıl hareket ediyorlar? Bu birbiriyle çelişen konumlandırmanın sanat üretimi üzerindeki etkisi nedir?” “Bienal sistemi dışında, uzak ve farklı merkezlerde yer alan kurum ve bireyler arasındaki ilişkiler ağını korumanın olanakları” gibi konular tartışıldı. 
 
Açılış konuşması AICA International Başkanı Henry Meyric Hughes, AICA Türkiye Başkanı Beral Madra ve SANTRAL İSTANBUL’un direktörü Serhan Ada tarafından yapıldı.
 
9. Uluslararası İstanbul Bienali’nin yaratmış olduğu kültürel ve sanatsal ortam çerçevesinde düzenlenen toplantı, Bienal’in açılış günlerinde İstanbul’da bulunan ve daha sonra Ljubliana’da AICA Genel Kurul Toplantısı’na katılacak olan AICA üyeleri arasındaki iletişimi güçlendirmeyide hedefliyor.
 
Tarih: 16 Eylül 2005, Cuma
Saat: 14.00 – 16.00
Yer: SANTRAL İSTANBUL Eski Silahtarağa Elektrik Santrali Silahtarağa Mah. Kazım Karabekir Cad. Sütlüce – Eyüp