AICA Türkiye Paneli: “Sanat Eleştirisi Bağlamında Bienaller: Dayanışma mı Rekabet mi?”


AICA Türkiye olarak, sizleri, sanat eleştirisi perspektifinden bienallere dair gözlem ve analizlerin ele alınacağı “Sanat Eleştirisi Bağlamında Bienaller: Dayanışma mı Rekabet mi?” başlıklı panele* davet ederiz. Panel etkinliği sanatın sosyo-kültürel, sosyo-politik ve jeo-radikal görünümleriyle birlikte, bienal girişimleri üzerinden bienalleri analiz etmeyi amaçlamaktadır. 

Iara Boubnova küratör/yazar; Sofya Çağdaş Sanatlar Enstitüsü kurucu direktörü ve Sofya Ulusal Galeri Yardımcı Direktörü. Venedik (1999) ve Sao Paulo (1994) Bienalleri’ne ulusal katılımların küratörlüğünü üslendi. Küratör olarak Bulgaristan ve Bulgaristan dışında çok sayıda sergiye imza attı. Bunlar arasında Biennial of Young Artists, Üsküp (2017), 2. Ural Endüstriyel Bienali (2012), Selanik Bienali, 1. ve 2. Moskova Bienali (2005/2007), Frankfurt ,Manifesta 2 (2002); İstanbul Avrupa Kültür Başkenti çerçevesinde “Beyond Credit” sergisi (eş-küratör, 2010) ve Lille 3000 kapsamında Liquid Frontiers etkinliği bulunmaktadır (2009). AICA Bulgaristan dönem başkanlığını yürütmektedir.

Sabine B. Vogel, Almanya doğumlu, Viyana yakınlarında yaşamaktadır. Ruhr University Bochum’da sanat tarihi eğitimi aldıktan sonra, University for Applied Arts, Vienna’da sanat tarihi tezini kaleme aldı.1989’dan bu yana, bağımsız küratör ve sanat eleştirmeni olarak ve Neue Zürcher Zeitung, Kunstforum ve diğer birçok yayın için muhabir olarak çalışmaktadır. 2003’den bu yana, University for Applied Arts, Vienna’da ders vermektedir; 2004’ten bu yana AICA Avusturya’nın yönetim kurulunda yer alan Vogel, 2008’den bu yana AICA Avusturya’nın başkanlığını yürütmektedir. 

Beral Madra, Sanat eleştirmeni/küratör; 1. (1987) ve 2. (1989) Istanbul Bienali’ni koordine etti ve 43., 45., 49., 50. ve 51. Venedik Bienali Türkiye katılımının küratörlüklerini üstlendi. 47. Venedik Bienali’de düzenlenen Modernities and Memories-Recent Works from the Islamic World sergisinin eş-küratörlüğünü üstlendi. 1984’ten bu yana, İstanbul’da kendi sanat mekanları ya da diğer sanat mekanlarında 250’den fazla ulusal ve uluslararası sergi düzenlemiştir. 50’den fazla uluslararası serginin küratör ve eş-küratörlüğünü üstlenen ve çok sayıda kitap ve makalenin yazarı olan Madra, AICA Türkiye’nin kurucu üyesi ve onursal başkanıdır(2003).

* Etkinlik ücretsizdir. Etkinlik dili ingilizcedir.

--------------------------------------------------------------

AICA TURKEY PANEL DISCUSSION*
“Biennales in the Context of Art Criticism: Solidarity or Rivalry?”


AICA Turkey will be hosting a panel discussion titled “Biennales in the Context of Art Criticism: Solidarity or Rivalry” with an introspective take on biennales from the perspective of art criticism. The discussion is aimed at exploring biennales through the biennale initiatives with the socio-cultural, socio-political, geo-radical aspects of art.

Iara Boubnova is curator, art critic, and founding Director of the Institute of Contemporary Art – Sofia. Since 1997, she has been a lecturer at the New Bulgarian University, Visual Arts and Communication Department. Born in Moscow in 1961 and graduated from the Moscow State University in 1983. As an independent curator, she has curated over 25 individual and group shows in Bulgaria, where she lives since 1984. Boubnova is member of AICA Bulgaria. 

Sabine B. Vogel was born in Essen, Germany, and moved to Vienna in 1995. Since 2001 she has been living in Klosterneuburg, Austria. After her studies at Ruhr University Bochum, she wrote her thesis in history of arts at the University for Applied Arts, Vienna. As of 1989, Sabine B. Vogel is a free-lance arts critic, a curator, and correspondent for ArtForum, New York, among others. As of 2003, she is a lecturer at the University for Applied Arts, Vienna; as of 2004 board member; as of 2008 president of AICA (International Association of Art Critics) Austria.

Beral Madra, Artcritic and Curator. She coordinated the 1st (1987) and the 2nd (1989) Istanbul Biennale, curated exhibitions of Turkish artists in 43rd, 45th, 49th, 50th and 51st Venice Biennale, co-curated the exhibition Modernities and Memories-Recent Works from the Islamic World in 47th Venice Biennale.Since 1984 she has organized more than 250 local and international artists in her art centres and in other official art spaces in Istanbul. She curated and co-curated over 50 international group shows. She is the writer numerous books and articles. She is the founding member and honorary president of AICA, Turkey (established 2003).

* The event is free and panel will be in english.