Çelenk Bafra

Çelenk Bafra, İstanbul'da yaşayan küratör ve yazar. Ağustos 2018'den beri Türkiye sanatını küresel platformda destekleyen SAHA Derneği'nin direktörlüğünü üstleniyor: www.saha.org.tr . 2018 yılında bağımsız olarak Pera Müzesi'nde Mektep Meydan Galatasaray ile Berlin'de küratöryel rezidansını müteakip Zilberman Galeri'de 'Yeryüzünde Bir Sürgün' grup sergilerinin küratörlüğünü yaptı. Çelenk Bafra, “Tekinsiz Karşılaşmalar”, “La La La İnsan Adımları”, “Modernlik?”, “Komşular”, “Çok Sesli”, “Yok Olmadan” ve “LİMAN” gibi grup sergilerinin yanı sıra YAP: Yeni Mimarlık Programı, Artists’ Film International ve Müzeler Konuşuyor gibi uluslararası programların küratörlüğünü üstlendi.

Türkiye ve Fransa’da siyaset bilimi ve kültür-sanat tarihi üzerine eğitim alan Bafra, 2000 ile 2010 yılları arasında İKSV bünyesinde İstanbul Film Festivali, İstanbul Caz Festivali, İstanbul Bienali ile yurtdışı projelerde görev aldı. 9. ve 10. İstanbul Bienali Direktörü olarak çalıştı, 11. İstanbul Bienali’nin hazırlıklarını yönettikten sonra görevinden ayrılarak “Fransa'da Türkiye Mevsimi” görsel sanatlar programının direktörlüğünü üstlendi. Avrupa’da çeşitli projelerde çalışırken Venedik Bienali'ndeki Türkiye Pavyonu'nun kurulmasında ve programlanmasında görev aldı. ICOM, CIMAM ve AICA Türkiye üyeliğinin yanı sıra Marsilya'daki Avrupa ve Akdeniz Medeniyetleri Müzesi (MuCEM)'in yönetim kurulunda ve kurucusu olduğu Paris Cité des Arts’daki İKSV yönetimindeki Türkiye Atölyesi’nin danışmanlığını yapıyor. Sanat yayınlarına ve bağımsız kültür-sanat platformlarına katkıda bulunan Bafra, Açık Radyo’da her hafta “Hariçten Sanat” adlı bir kültür-sanat programı hazırlayıp sunuyor.

Çelenk Bafra, curator and writer, lives and works in Istanbul. Since August 2018, Bafra has been the director of SAHA Association that supports contemporary art from Turkey globally: www.saha.org.tr. As a freelance curator, Bafra curated two group exhibitions in 2018: ‘School Square Galatasaray’ at the Pera Museum and ‘An Exile on Earth’ at the Zilberman Gallery-Istanbul following her curatorial residency in Berlin.