İpek Çınar

1992 yılında Ankara’da doğdu. 2018 yılında ODTÜ Siyaset Bilimi Bölümü’ndeki lisans eğitimini tamamladı. Fotoğrafla iletişimi 2011 yılında başladı ve yazıyla fotoğrafı harmanlayarak öznel bir dille ifade etmeye çalıştığı hikayeler anlatıyor. Bu üretiminin yanı sıra birçok yayına yazı-röportajlar hazırlıyor; çeşitli belgesel ya da projelerde içerik danışmanı olarak yer alıyor.

Gözde Türkkan’ın 2015 yılındaki “Wish Tree” sergisinde kurgu, metin yazımı ve sanatçı kitabı hazırlama konularında asistanlık, Frederic Lezmi ve Okay Karadayılar projesi The Booklab’de ise koordinatörlük yaptı. Türkiye’den fotoğrafçıları ve fotoğraf akımlarını odağına alan İzler Suretler belgeselinde içerik danışmanlığı yaptı. Ulusal/uluslararası birçok yayına, sergiye ve konuşmaya davet edilen İpek Çınar; 2014 yılından bu yana Orta Format Dergi’de eş editörlük yapmakta ve bu dergiyi çok sevmektedir.

...

İpek Çınar was born in 1992 in Ankara. She completed her studies in Political Sciences at METU in 2018. She encountered photography in 2011 and has been working on creating a subjective language using both photography and text since 2011. In addition to this work, she writes text-interviews for various publications; works as a content advisor in documentaries and projects.

She assisted in Gözde Türkkan’s 2015 “Wish Tree” exhibition and worked on the exhibition design, texts, and artist book for the eponymous project. She worked as a coordinator for The Booklab project by Frederic Lezmi and Okay Karadayılar. She was the content advisor of Traces Faces, a documentary series about Turkey’s photography scene and genres. İpek Çınar, who is invited to many national/ international publications, exhibitions, and talks; has been co-editor of Orta Format Magazine since 2014 and loves this magazine very much.