İpek Yeğinsü

1981 yılında İstanbul’da doğdu. I.M.I. Özel İtalyan Lisesi, Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Lisans (2004) ve Anadolu Medeniyetleri ve Kültürel Miras Yönetimi Yüksek Lisans (2007) bölümlerinden mezun oldu. 2007-2013 yılları arasında Borusan Holding ve Borusan Kültür Sanat bünyesinde Borusan Sanat Koleksiyonu direktörlüğü, ArtCenter atölye programı yöneticiliği ve Müzik Evi sergi koordinatörlüğü görevlerini üstlendi; Borusan Contemporary’nin kurucu ekibinde yer aldı.

2013’ten bu yana farklı sanat kurumlarında yürüttüğü çalışmaların yanı sıra kariyerine bağımsız küratör ve yazar olarak devam eden Yeğinsü, aralarında Bilsart, Anna Laudel, Labirent Sanat, Galeri Bu ve Kare Sanat’ın da bulunduğu birçok kurumda sergiler gerçekleştirdi. Röportaj ve yazıları Sanatonline, Sanatatak, Lebriz, Artful Living, RH+ Magazine, Art50.net, İzlekler, İstanbul Art News ve Unlimited Rag gibi mecralarda yayınlandı. Medya Sanatları alanında uzmanlaşan Yeğinsü, Doktora derecesini 2021’de Özyeğin Üniversitesi Tasarım, Teknoloji ve Toplum programından aldı ve 2020’den bu yana Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde dersler veriyor. Kendi sanat pratiğini ise fotoğraf, resim ve multimedya enstalasyon alanlarında sürdürüyor.

She was born in 1981 in Istanbul. She is a graduate of I.M.I. Liceo Scientifico Italiano in Istanbul, Koç University Department of International Relations (B.A., 2004) and Anatolian Civilizations and Cultural Heritage Management (M.A., 2007). From 2007 to 2013, she worked as the Borusan Art Collection director, the ArtCenter artist residency manager and the Music House exhibition coordinator under the umbrella of Borusan Holding and Borusan Culture and Arts; she was also a member of Borusan Contemporary’s founding team.

In addition to her work for various art institutions, Yeğinsü has been continuing her career as an independent curator and writer since 2013, and she curated exhibitions for several venues including Bilsart, Anna Laudel, Labirent Sanat, Galeri Bu and Kare Sanat. Her interviews and articles appeared on platforms such as Sanatonline, Sanatatak, Lebriz, Artful Living, RH+ Magazine, Art50.net, İzlekler, İstanbul Art News and Unlimited Rag. Specialized in Media Arts, Yeğinsü received her Ph.D. degree from Özyeğin University Department of Design, Technology and Society in 2021, and since 2020 she has been teaching at Kadir Has University Faculty of Communication. She continues her artistic practice in photography, painting and multimedia installation.