Marcus Graf

Prof. Dr. Marcus Graf, 1974, Almanya’da doğdu. Hildesheim Üniversitesi’nde Kültür Bilimi ve Estetik İletişimi Fakültesi’ndeki Plastik Sanatlar ve Sanat Bilimi Bölümü’nde okuduktan sonra çeşitli sanat kurumlarında proje yöneticisi, sanatçı, eğitmen, yazar ve küratör olarak çalıştı. 2010 yılında Almanya’daki Stuttgart Devlet Sanat Akademisi’ndeki Çağdaş Sanat Tarihi, Estetik ve Sanat Teorisi Enstitüsü’nde doktora ünvanı alan Graf, 2003 yılından beri Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyesi. 2017’de profesör oldu ve 2019’tan beri Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü Başkanı olarak çalışmaya devam ediyor.

2001’den beri İstanbul’da yaşayan Marcus Graf, Siemens Sanat, Baksı Müzesi, Milli Reasürans, Contemporary Istanbul, Akbanksanat, Plato Sanat ve Elgiz Müzesi gibi çeşitli kurumlarda yüzden fazla sergide küratörlük yapmıştır.

Çok sayıda kitap, kitapta bölüm, sergi kataloğu ve dergide sanat yazarlığı yapmış olan Graf, akademisyen, küratör ve sanat yazarı olarak İstanbul’da yaşamakta.

Prof. Dr. Marcus Graf was born in 1974 in Germany. After studying Cultural Sciences and Esthetical Communication in the Institute for Fine Arts, Aesthetics and Art History at the University of Hildesheim in Germany, he received his PhD in 2010 from the Institute of Contemporary Art History, Aesthetic and Art Theory at Stuttgart Art Academy in Germany and became in 2017 Professor for Contemporary Art History and Theory at the Fine Art Faculty at Yeditepe University, where he teaches since 2003. He is currently the head of the Art and Cultural Department.

Graf lives and works in Istanbul since 2001. He has been the curator of over 100 exhibitions in institutions such as Siemens Sanat, Milli Resürans, Contemporary Istanbul, Akbanksanat, Plato Sanat, Baksı Museum and Elgiz Museum.

He is the author of numerous book, exhibition catalogues and publications on contemporary art and artists, and continues to live in Istanbul as academic, curator and art writer.