Nilüfer Şaşmazer

Nilüfer Şaşmazer, Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra lisans eğitimini Yeditepe Üniversitesi Sinema-TV Bölümü’nde, yüksek lisansını ise Fransa'da Lumière Lyon 2 Üniversitesi Uluslararası Kültürel Proje Yönetimi Bölümü’nde tamamladı. Mart 2013-Ekim 2016 tarihleri arasında Istanbul Art News adlı aylık yayında muhabirlik, editörlük ve ardından yazı işleri müdürlüğü yaptı. Yazıları Hürriyet Kitap-Sanat, Unlimited Drag, QP, K-Note, Zero Istanbul gibi farklı yazılı ve online mecralarda yayınlanan Şaşmazer, sanatçılar için sergi yazıları da yazdı. 2016 yılında Sergen Şehitoğlu’nun Espas Yayınları’ndan çıkan sanatçı kitabının editörlüğünü; 2017 yılında Sinan Logie ve Yoann Morvan’ın yazdığı ve İletişim Yayınları’ndan çıkan “Istanbul 2023” adlı kitabın Fransızcadan Türkçeye çevirisini yaptı. 

Karoly Aliotti ile birlikte “La Ventura” (Ark Kültür, Kasım 2016) ve “Dark Deep Darkness and Splendor” (Galerist, Nisan-Mayıs 2017) sergilerinin eş-küratörlüğü ile eşlikçi yayınların yazarlığı ve editörlüğünü üstlendi. Türkiye’nin ilk çağdaş seramik sanatçılarından Füreya Koral’ın retrospektif sergisi “Füreya”nın küratörlüğünü ve sergiye eşlik eden yayını Karoly Aliotti ve Farah Aksoy ile birlikte gerçekleştirdi. 

Eylül 2017’den beri İstanbul’da az sayıda örneği olan açık hava projelerinden biri olan Yanköşe’nin ağırladığı sergilerin koordinatörlüğünü yürütüyor. 


After graduating from Galatasaray High School, Nilüfer Şaşmazer completed her undergraduate degree at Yeditepe University, Cinema-TV Department and her master's degree at Lumière Lyon 2 University, International Cultural Project Management Department. Between March 2013 and October 2016, she worked as a reporter, editor and then editor in charge of monthly publication Istanbul Art News. Besides her articles in many printed and online publications such as Hürriyet Kitap-Sanat, Unlimited Drag, QP, K-Note, Zero Istanbul; Şaşmazer also wrote catalogue texts for a number of solo exhibitions of different artists. She worked as the editor of Sergen Şehitoğlu's artist book published by Espas Publishing House in 2016; she translated the book "Istanbul 2023” from French to Turkish, co-written by Sinan Logie and Yoann Morvan and published by Iletisim Publishing House in 2017.

With Karoly Aliotti she co-curated "La Ventura" (Arc Culture, November 2016) and "Dark Deep Darkness and Splendor" (Galerist, April-May 2017) exhibitions and edited accompanying publications. She also co-curated the “Füreya” exhibition, the retrospective of one of Turkey's first contemporary ceramic artists, Füreya Koral, with Karoly Aliotti and Farah Aksoy.

Since September 2017, she has been coordinating the exhibitions hosted by Yanköşe, one of the few outdoor exhibition spaces in Istanbul.