Rana Kelleci

Görsel sanatçı ve yazar. Eyüboğlu Koleji’nde International Baccalaureate (IB) programında aldığı lise eğitiminin ardından 2016 yılında Özyeğin Üniversitesi’nde burslu olarak İşletme lisans programını bitirdi. İstanbul Modern, SALT Galata, Artnivo gibi çeşitli sanat alanlarında kurumsal iletişim ve basın alanında deneyimleri oldu.

2017-2018 döneminde sanatçı Neriman Polat’ın öğrencisi oldu. 2020 yılında Sabancı Üniversitesi Görsel Sanat ve Görsel İletişim Tasarımı Yüksek Lisans programını burslu olarak Selim Birsel’in danışmanlığında tamamladı. Aynı üniversitede çeşitli stüdyo ve sanat tarihi derslerinde öğretim asistanı olarak çalıştı.

Nesin Sanat Köyü’nde Fulden İbrahimhakkıoğlu, Emre Koyuncu ve Onur Eylül Kara tarafından yürütülen Duygular Bedenler ve Kentler (2018) ve Summer Academy Salzburg’da Eli Cortinas tarafından yürütülen Montage My Beautiful Friend (2020) adlı atölyelere katıldı. TÜYAP Artist 2018 fuarında Recep İlkbahar ve Özgenur Geris ile Sanat Eleştirisinin Olasılıkları, 2019’da Artwriting Turkey kapsamında Mixer Galeri’de Özgenur Geris ile Yeşil Küf sergisine paralel Eleştirel Okuma atölyesini yürüttü.

2015’ten beri Unlimited, Sanat Dünyamız, Milliyet Sanat ve 5Harfliler gibi online ve basılı yayınlara bağımsız olarak katkıda bulunuyor.

https://medium.com/@RanaKelleci

Visual artist and writer. After graduating from International Baccalaureate (IB) program she completed her BA degree in Business at Özyeğin University with academic merit scholarship. She had experiences in communication and press relations in art spaces such İstanbul Modern Museum of Art and SALT Galata. 

After taking independent studio courses from contemporary artist Neriman Polat between 2017-2018 she completed Visual Arts and Visual Communication Design MA program at Sabancı University under Selim Birsel’s advisory and with full scholarship. She worked as a teaching assistant for several studio and art history classes at the same university.

She joined the workshops, Emotions, Cities and Bodies (2018) by Fulden İbrahimhakkıoğlu, Emre Koyuncu and Onur Eylül Kara at Nesin Art Village, Şirince, Turkey and Montage My Beautiful Friend (2020) by Eli Cortinas at Salzburg Summer  Academy. She co-facilitated a workshop, Possibilities of Art Criticism (2018) with Özgenur Geris and Recep İlkbahar at TÜYAP Artist Art Fair and Critical Reading Workshop (2019) with Özgenur Geris at Mixer Art Gallery parallel to their Green Mold exhibition, in collaboration with Art Writing Turkey.

She contributes to İstanbul-based online and print publications such as Unlimited, Sanat Dünyamız, Milliyet Sanat and 5Harfliler on a freelance basis since 2015.

https://medium.com/@RanaKelleci