Rıfat Şahiner

On biri kişisel olmak üzere çok sayıda sergiye katıldı. Ulusal ve uluslararası kongre ve sempozyumlarda bildiriler sundu, konferanslar verdi.  1996’dan beri Türkiye’nin belli başlı sanat dergilerinde sanat ve postmodernizm üzerine elliye yakın makalesi yayınlandı.  Sanatta Postmodern Kırılmalar ya da Modernin Yapıbozumu (İkinci Baskı, Ankara: Ütopya Yayınları, 2013), Çağdaş Sanatta Temsiliyet Krizi (Ankara: Ütopya Yayınları, 2015) ve Kültür İmleri (İstanbul: Masa Yayınları, 2015) adlı üç kitabı bulunuyor.

 

2000-2002 yılları arasında Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Ankara Şubesi II. Başkanlığı ve yönetim Kurulu üyeliği yaptı. Uluslararası Estetik Derneği(IAA) ve Uluslararası Eleştirmenler Derneği ve SANART üyesidir.

 

Ankara’da Genç Sanat-3 (2000) isimli önemli çağdaş sanat etkinliğinin organizasyonunda yer aldı. Müphem Haller (2010) ve Kelimeler ve Şeyler(2013) sergilerinin küratörlüğünü üstlendi. Şahiner halen Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Bölümü’nde tam zamanlı profesör olarak çalışmakta ve Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde lisans ve lisansüstü programlarda sanat teorisi üzerine dersler vermektedir.