Seyhan Boztepe

1971 Malatya doğumludur. Çanakkale'de yaşıyor ve çalışıyor.

 

Çukurova Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Resim Eğitimi Bölümü, Grafik Ana Sanat Dalı’nda Lisans ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yüksek Lisans eğitiminin ardından, Çanakkale Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümleri'nde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’ nde "Müze Uygulamalarında Grafik Tasarım Kullanımı" konulu teziyle doktorasını tamamladı. Halen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Tasarım Bölümü'nde öğretim üyesi olarak görevine devam etmektedir.

 

Seyhan Boztepe 2004-2011 yılları arasında, Çanakkale, İzmir, Balıkesir ve Bursa'da müze ve anıt mekanların proje geliştirme, tasarım ve uygulama süreçlerini yürüttü. Aynı yıllarda sanatçı kimliğiyle İstanbul, İzmir, Çanakkale ve Bursa'da, ayrıca Yunanistan, Polonya, Almanya, Fransa, Özbekistan ve İngiltere'de kişisel ve grup sergileri gerçekleştirdi. Ayrıca Paris, Marsilya, Suceava, Brüksel gibi kentlerin ortaklığında hayata geçirilen Avrupa ölçekli sanat- sosyal farkındalık projelerinde sanatçı ve sanat yönetmeni olarak görev aldı.

 

2005 yılından itibaren sanat alanında küratörlük ve organizasyon çalışmalarına ağırlık vermeye başlayan Boztepe, CABININ-Çanakkale Bienali İnisiyatifi kurucusu olarak 2008 yılından bu yana Uluslararası Çanakkale Bienali'nin hem genel direktörlüğünü hem de eş-küratörlüğünü yürütmektedir. Çanakkale kentinde 2013 yılında çok amaçlı bir sanat merkezi olan MAHAL'i hayata geçirmiştir. Halen kentte ulusal ve uluslararası sanat, kültür ve sivil toplum çalışmaları yürüten Boztepe'nin, Troya Kültür Derneği Başkanlığı, Çanakkale Tarih ve Kültür Vakfı yönetim kurulu üyeliğinin yanı sıra, AICA-Türkiye ve IBA üyelikleri de bulunmaktadır.

 

Şehir Çanakkale